Scena Matca

@ Bookfest București 2024

MIERCURI, 29 MAI

Ora 14:00-14:55
Dezbatere „Perfect integrați: scriitori basarabeni în România“
Participă: Cătălina Balan, Liliana Corobca, Vasile Ernu, Dinu Guțu, Diana Iepure și Emilian Galaicu-Păun
Organizator: Invitatul de onoare, Republica Moldova

Ora 17:00-17:55
Lansare „Dilemele psihologiei“ de prof. univ. dr. Mihai Golu
Organizator: Editura Fundației România de Mâine

Ora 18:00-18:25
Lansare „Mici povești victoriene“ de Adina-Marina Tabacu
Organizator: Editura Creator

Ora 18:30-19:25
Duel de pictură „Carte și arte“
Organizatori: MoBU x Revista Matca


JOI, 30 MAI

Ora 13:00-13:55
Vernisaj „Educație fizică și sport în România până în 1945“
Organizator: Arhivele Naționale ale României & Muzeul Sportului

Ora 14:00-14:55:
Dezbatere „Tineri scriitori din Republica Moldova“
Participă: Valentina Șcerbani, Alex Bordian, Lena Chilari și Paula Erizanu
Organizator: Invitatul de onoare, Republica Moldova

Ora 15:00-15:25
Lansare „Arta succesului feminin” de Victoria Marinescu
Organizator: Editura Creator

Ora 15:30-15:55
Lansare „Sfântul din Montparnassse” de Peter Neagoe
Organizator: Editura Creator

Ora 16:00-16:25
Lansare „Între lumi” de Nicolae Vasile
Organizator: Editura Creator

Ora 17:00-17:55
Dezbatere „Ce ne unește, ce ne desparte. O perspectivă antropologică“
Participă: Diana Iepure, Cătălina Bălan, Dumitru Crudu, Vasile Ernu, Mihail Vakulovski, Maria Pilchin, Ivan Pilchin, Emanuela Iurkin, Ștefania Mihalache, Anda Vahnovan, Paula Erizanu, Bogdan Răileanu, Iulian Fruntașu, Bogdan Munteanu, Horea Sibișteanu, Doina Gecse-Borgovan, Andrei Crăciun, Cristina Hermeziu, Mircea Pricăjan, Arcadia Solum, Georgiana Sârbu, Adrian Jicu, Marius Chivu, Gelu Diaconu. 
Organizator: Editura Paralela 45

Ora 18:00-18:55
Lansare „Regimuri politice totalitare și autoritare“ coordonatori Dan Mihalache, Sabin Drăgulin
Organizator: Curtea Veche Publishing

Ora 19:00-19:55
Lansarea albumului „Când cerul îmbrățișează pământul“
Participă: Ioana Beldiman, Ștefan Colceriu, Ivan Karas
Organizator: Editura Baroque Books


VINERI, 31 MAI

Ora 11:00-11:25
Lansarea „Aventură în Lumea Basmelor“ de Agnieszka Olejnik
Participă: Agnieszka Olejnik, Anca Irina Ionescu
Moderează: Cristina Poterășoiu
Organizator: Editura Ars Libri

Ora 11:30-11:55
Lansare “Francomasoneria” de Vasile V. Dașkevici
Participă: Alin L. Mărginean, Silviu B. Moldovan
Moderează: Valentin Ajder
Organizator: Editura Eikon

Ora 12:00-12:55
Lansare „Fotograf“
Participă: Andreea Campeanu, Alexandru Ciubotariu, Anastasia Staicu
Moderează: Monica Șerban
Organizator: Editura Seneca

Ora 13:00-13:55
Discuție „Selecția autorilor și atragerea publicului în festivaluri“
Participanți: Lucian Dan Teodorovici, Florin Lăzărescu, Robert Șerban, Dan Coman
Organizator: Revista Matca

Ora 14:00-14:55
Discuție „Romanul basarabean din ultimele decenii – dimensiune identitară vs. cosmopolită“
Participă: Oleg Serebrian,  Dumitru Crudu, Lorina Bălteanu, Valentina Șcerbani, Alexandru Bordian, Emilian Galaicu-Păun și Paula Erizanu
Organizator: Invitatul de onoare, Republica Moldova

Ora 15:00-15:55
Dezbatere „Canonul literar românesc“
Participă: Cosmin Ciotloș, Radu Vancu, Carmen Mușat
Moderează: Ștefan Firică
Organizator: Revista Matca

Ora 16:00-16:55
Lansare „Scrisoare din savană“ de Péter Demény
Participă: Péter Demény, Luana Schidu, Mihail Vakulovski, Emilian Galaicu-Păun
Organizator: Editura Cartier

Ora 17:00-17:55
Dezbatere „Despre feminism în cinema“
Participă: Ioana Diaconu, Oana Furdea
Moderează: Iulia Voicu
Organizator: Revista Matca

Ora 18:00-18:25
Lansare „Matca #5“ & Aniversare „Matca“
Organizator: Revista Matca

Ora 18:30-20:55
Lectură „Maraton de poezie“
Participă: Simona Popescu, Ștefan Manasia, Irina Georgescu, Péter Demény, Ștefania Mihalache, Claudiu Komartin, Ligia Keșișian, Sorin Despot, Marian Mihai, Mina Decu, Radu Nițescu, Silvia Grădinaru, Răzvan Țupa, Andrew Davidson-Novosivschei, Cristina Ispas, Șerban Mihalache, Daniela Vizireanu, Alberto Păduraru, Irina Francisca Ion, Anca-Ioana Câdă
Moderează: Simona Petrișor, Tiberiu Neacșu
Organizator: Cenaclul Matca


SÂMBĂTĂ, 1 IUNIE

Ora 10:30-10:55
Lansare „Pleacă, vine“ de Anna Kontoleon, Manos Kontoleon
Participă: Anna Kontoleon, Manos Kontoleon, Claudiu Sfirschi-Lăudat
Moderează: Cristina Poterășoiu
Organizator: Editura Ars Libri

Ora 11:00-11:55
Prezentare „Cultură și artă în al treilea loc – studii de caz“
Moderează: Vera Marin
Organizator: Urboteca

Ora 12:00-12:55
Lansare „Ordinul povestitorilor“
Organizator: Editura Art

Ora 13:00-13:55
Lansare „Milan Kundera. Scrisul, ce idee!.“
Participă: Florence Noiville, Florica Courriol, Luana Schidu
Moderează: Anca-Maria Pănoiu
Organizator: Curtea Veche Publishing & Institutul Francez

Ora 14:00-14:55
Dezbatere „Nodul basarabean“
Participă: Oleg Serebrian, Vitalie Ciobanu, Gheorghe Erizanu și Ileana Rachieru
Organizator: Invitatul de onoare, Republica Moldova

Ora 15:00-15:55
Dezbatere „O capodoperă centenară la cea de-a doua tinerețe, În căutarea timpului pierdut“
Participă: Cristian Fulaș, Mircea Martin, Carmen Mușat, Emilian Galaicu-Păun
Organizator: Editura Cartier

Ora 16:00-16:55
Lansare „Olguța și aventura din Orient Express “ de Alex Moldovan
Participă: Alex Moldovan
Organizator: Editura Art

Ora 17:00-17:55
Lansare „Kiwi 2024“
Participă: Marius Chivu și coautori ai volumului
Organizator: Editura Polirom

Ora 18:00-18:55
Lansare „Viețile sociologului“ de Mihail M. Cernea
Participă: Mihail M. Cernea, Zoltán Rostás, Marian Zulea, Simona Preda, Florin Mihai Răzvan
Organizator: Editura Corint

Ora 19:00-19:55
Dezbatere pornind de la „Politică și geopolitică“ și „Rusia la răspântie“ de Oleg Serebrian și „Putin împotriva Occidentului“ „Rusia, o ecuație complicată “ de Armand Goșu
Participă: Oleg Serebrian, Armand Gosu, Cristian Pătrășconiu
Organizator: Editura Cartier & Editura Polirom


DUMINICĂ, 2 IUNIE

Ora 11:00-11:25
Lansare „Teino Kor“ de Genovel-Florentin Frățilă
Organizator: Editura Creator

Ora 13:00-13:55
Lansare „Cum am devenit o Flower Power fugară“ de Rodica Gürtler
Participă: Rodica Gürtler, Mircea Baniciu
Moderează: Robert Șerban
Organizator: Editura Brumar

Ora 14:00-14:55
Lansare „Cum să te ratezi cu demnitate“ de Octav Gheorghe
Participă: Octav Gheorghe
Organizator: Curtea Veche Publishing

Ora 15:00-15:55
Dezbatere „Basarabia în cărțile scriitorilor din România“
Participă: Daniela Rațiu, Tatiana Niculescu, Dumitra Râșnoveanu, Paula Erizanu
Organizator: Invitatul de onoare, Republica Moldova & Editura Cartier

Ora 16:00-16:55
Dezbatere „Generațiile literare românești“
Participă: Ruxandra Burcescu, Simona Popescu, Cosmin Perța, Tudor Ganea, Florin Iaru
Moderează: Péter Demény
Organizator: Revista Matca

Ora 17:00-17:55
Dezbatere „Primul vot“
Participă: studenți și masteranzi de la Facultatea de Sociologie și Asistență Socială, Universitatea din București
Moderează: Ovidiu Șimonca
Organizator: Revista Matca

Ediția actuală

#05, Vară 2024


O poți cumpăra aici
sau aici
×